"Očekáváme, že arbitráž proběhne v řádu několika dnů, maximálně týdnů," potvrdil Právu mediální zástupce EMV Jan Chudomel.

V září 2001 zamítla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) převod televizní licence Martina Kindernaye na společnost KTV, na kterém se dohodl se zahraničním investorem, tj. EMV. Aktuální soudní rozhodnutí hovoří o tom, že se tak stalo v rozporu se zákonem.

Vzápětí, v říjnu 2001, požádal Kindernay o převod licence na svou společnost RTV Galaxie. Tento převod RRTV schválila. TV3 zůstala bez možnosti šířit svůj program, skončila v konkursu a investice EMV do TV3 byla zničena.

EMV sází na předchozí rozhodnutí

Podle Chudomela se arbitráž rozjede na dvou úrovních. "Jednou z variant je podání žaloby v Lucembursku a ve Francii," uvedl. EMV hrají do karet nedávná soudní rozhodnutí. Ta konstatovala, že předchozí RRTV převedla licenci z fyzické osoby na RTV Galaxii v roce 2001 neoprávněně.

Soud rovněž zamítl předchozí zamítavé stanovisko rady k převodu licence na lucemburskou společnost KTV (servisní organizace), kterou sice stoprocentně vlastnil Martin Kindernay, rozhodující slovo v ní ale měl americký investor. Licence se tak vrátila Kindernayovi.

Deset miliard za (na) Novu

Česko už jednu arbitráž o ochraně investic do televize prohrálo. V roce 2003 londýnský rozhodčí soud rozhodl, že ČR má americké společnosti CME zaplatit přes deset miliard korun za to, že nedokázalo zabránit tomu, aby byla společnost odstřihnuta tehdejším ředitelem Novy Vladimírem Železným od své investice. Železného krok tehdy posvětila RRTV.

CME se do Novy nakonec vrátila. Na konci roku 2004 se dohodla s jejím tehdejším majitelem, společností PPF na její koupi. Za většinový podíl v Nově zaplatila v přepočtu asi 14,5 miliardy korun. [celá zpráva] Dá se tak říci, že obchod z většiny zaplatili čeští daňoví poplatníci.