Bývalému majiteli ropné firmy Jukos, který je už rok a půl ve vazbě, hrozí až deset let vězení. Proces je přitom všeobecně považován za politicky motivovaný, protože Chodorkovkij podporoval opoziční liberální stranu, která soupeřila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve volbách.

Chodorkovskij měl se svým spolupracovníkem Platonem Lebeděvem prodej zmanipulovat v roce 1994. Soudkyně už uznala, že je vinen z krádeže státního majetku ve zločinném spolčení, poškození majetkových práv podvodem ve spolčení, úmyslným nerespektováním soudního příkazu a únikem daní z osobních příjmů.

Soudkyně bude rozsudek zřejmě předčítat několik dní, Jeho svazek má na výšku 25 centimetrů. Dalšími, zatím nepřečtenými, body rozsudku, jsou rozhodnutí ohledně žalob kvůli daňovému úniku u Jukosu, zpronevěry a padělání úředních listin.

Až tři dny čtení rozsudku

Chodorkovského s Lebeděvem přivezla policie k bočnímu vchodu sešlé budovy moskevského soudu ve dvou dodávkách. Budovu soudu chránily mohutněji než jindy policejní kordony, takže demonstrující příznivci Chodorkovského neměli tolik místa jako dříve.

Obvinění by mohli strávit posloucháním rozsudku podle obhájců až tři dny. Zákon říká, že Kolesniková musí odůvodnění rozsudku přečíst celé nahlas, pokud se nerozhodne omezit se jen na rozsudek a případné tresty.