Jak se Právu podařilo zjistit, účast v případném výběrovém řízení, které by vláda pravděpodobně vyhlásila, pokud se do konce června ČSOB s Českou poštou nedohodne, zvažuje již několik finančních skupin - například Česká spořitelna, Živnostenská banka či ING. Určitý zájem naznačila i skupina PPF, která vlastní eBanku.

"Pokud bychom byli osloveni nabídkou účasti v tendru, nepochybně bychom ji velmi seriózně zvážili. Žádná oficiální nabídka však nepřišla," řekla včera Právu mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

"Pokud by vláda vypsala výběrové řízení, zajímali bychom se o jeho podmínky," potvrdil zájem i mluvčí Živnobanky Ivo Polišenský.

PPF na poštovních pobočkách už působí

Další banky na trhu by se chtěly na pobočkách pošty uchytit, ale jen za určitých podmínek. "Pokud by tedy k nějakému tendru skutečně došlo, s největší pravděpodobností bychom neměli zájem o celý balík nabízených poboček," prozradil mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Někteří finančníci se na vládu zlobí, že nechává poštu vyjednávat pouze s ČSOB, místo toho, aby vypsala výběrové řízení. "To považujeme za standardní postup, který je obvyklý v jiných zemích EU. Pro spotřebitele by byl vstup dalších poskytovatelů služeb na pobočky České pošty určitě přínosem. Nevylučujeme, že bychom se mohli do případné soutěže přihlásit," sdělila Právu mluvčí ING Iva Musilová.

PPF už na pobočkách pošty působí se svými společnostmi Home Creditem a Českou pojišťovnou. "Tuto spolupráci s poštou chceme dále rozvíjet," uvedla bez další informace mluvčí finančního impéria Romana Tomasová. Ta však v médiích již dříve uvedla, že Česká pošta je pro PPF "nesmírně zajímavá".

Jednání mezi poštou a ČSOB váznou

Podle informací Práva jednání mezi zástupci pošty a ČSOB zatím příliš nepokročila. "Ukázalo se jako nemožné jednání k původně stanovenému termínu ukončit," zdůvodnila rozhodnutí vlády prodloužit dobu pro jednání od dubna do června mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná. Přímo ministerstvu, pod které pošta spadá, podle ní zatím potvrdila svůj zájem pouze Živnobanka.

Volná je přesvědčena o tom, že ať už bude osud poboček jakýkoli, příští smlouva by měla poště zaručit vyšší příjem za jejich poskytování než doposud. Pošta uzavřela v roce 1997 s IPB rámcovou smlouvu o poskytování bankovních služeb na svých přepážkách do roku 2007. Tu později s celou bankou převzala ČSOB. Na přepážkách nyní nabízí své bankovní služby pod značkou Poštovní spořitelna. Pokud se k tomu některá ze stran do konce letošního roku nevysloví, smlouva se automaticky o deset let prodlouží.

Ve hře je hodně

Poštovní spořitelna, respektive ČSOB, musí poště každý rok odvádět minimálně 560 miliónů korun jako odměnu za poskytované služby. Například v roce 2003 jí zaplatila 737 miliónů. Spořitelna přitom ve stejném roce vykázala zisk před zdaněním 916 miliónů korun.

Příjmy od banky významně ovlivňují hospodářskou bilanci podniku a jeho schopnost zajišťovat za sociálně přijatelných podmínek základní poštovní služby, uvedlo již dříve ministerstvo informatiky.

Rozhodnutí pošty, která není na rozdíl od mnoha obdobných podniků v Evropě financována státním rozpočtem, ale žije pouze z vlastních zdrojů, může mít zásadní vliv nejen na budoucnost samotného podniku, ale vzhledem k jeho postavení na trhu i na rozložení sil v tuzemském bankovním sektoru. Případná změna může také vyvolat migraci téměř dvou miliónů drobných klientů Poštovní spořitelny.