"Mohu potvrdit, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení na bankovním trhu ve věci možného porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže," sdělil Novinkám mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa.

Co úřad k tomu, že šetření začal právě ve čtvrtek vedlo, ale ÚOHS nesdělil. "Dlouhodobě sledujeme všechny trhy, které mají vliv na českou ekonomiku, tedy i ten bankovní."

"Můžeme potvrdit, že sem přišli zaměstnanci ÚOHS a oznámili, že zahajují správní šetření," řekl Novinkám mluvčí ČSOB Pavel Hejzlar. Podezření, že by se s ostatními bankami ČSOB domlouvala na výši poplatků odmítl. "Podezření je naprosto neopodstatněné."

S tím souhlasí i Klára Gajdůšková z České spořitelny. "Neporušujeme žádný zákon a ohrazujeme se proti tomu, že se domlouváme s jinými bankami, naopak na českém trhu panuje velmi silné konkurenční prostředí," řekla Gajdůšková.

Překvapená je i ČNB

Banky jsou v posledních měsících často kritizovány za politiku v oblasti poplatků, účtovaných klientům v souvislosti s vedením účtu. Na této službě banky každoročně vydělávají desítky miliard korun. [celá zpráva]

Krokem ÚOHS se na svém zasedání zabývala i Česká národní banka (ČNB). " ČNB vyjádřila nad tímto krokem překvapení. Bankovní sektor je podle názoru ČNB dostatečně konkurenční v oblasti poskytování služeb podnikům i domácnostem. Bankovní radě proto není jasné, na základě jakých informací se ÚOHS rozhodl vznést toto obvinění," uvedla mluvčí ČNB Pavlína Bolfová.

Proti bankám bojují i ČOI a SOS

Šetření antimonopolního úřadu je jen dalším kroku v pomyslném boji proti bankovním poplatkům. Už na začátku roku na problém upozorňovala Česká obchodní inspekce (ČOI). Nakonec ale došla k názoru, že banky může jen těžko vyšetřovat pro poškozování spotřebitelů, protože klienti tím, že uzavřou smlouvu, přistupují na podmínky banky.

ČOI v březnu dokonce ustavila skupinu, která měla za úkol porovnat poplatky v evropských a českých bankách. Ve skupině jsou například i analytici nebo zástupci ministerstva financí. [celá zpráva]

Sdružení na obranu spotřebitelů (SOS) vyrušilo banky z klidu za začátku týdne. Poslalo jim dopis, ve kterém je žádá, aby zrušily poplatek za zrušení účtu a poplatek ze vedení účtu. Jinak hrozí žalobou podle zákona na chranu spotřebitele. [celá zpráva]. Poplatek za zrušení účtu přestala už loni vyžadovat Komerční banka a Živnostenská banka, tento týden se připojila HVB Bank.

Některé poplatky bank v ČR (v Kč)
banka vedení účtu zrušení účtu výběr z vlastního bankomatu výběr z bankomatu jiné banky
ČSOB 30 200 5 25
ČS 0 300 6 25+05% z částky
KB 19* 0 6 35
HVB Bank 64** 0 9 9
GE Money Bank 35 200 0(9) 25
Raiffeisenbank 15 300 5(9)*** 19(25)***
Živnobanka 50 0 5 40
eBanka 0 20 6,90 6,90
pozn:* konto Ideal, ** konto Pohoda, ***číslo v závorce udává poplatek za třetí a každý další výběr
zdroj: banky

Poplatky v bankách v Německu a Rakousku jsou zhruba srovnatelné s těmi českými, je ale potřeba si uvědomit, že příjmy tamních obyvatel jsou v porovnání s těmi českými mnohem vyšší. Banky navíc často nezpoplatňují vedení účtů nebo výběry z bankomatů.

Banky v ČR se brání tím, že klienti v Evropě jsou zvyklí využívat sofistikovanější produkty banky, například investiční bankovnictví. Čeští klienti jsou méně nároční, do velkých investic se nepouštějí a většinou se omezují na ukládání a výběr peněz. Banky proto musí vybírat poplatky z těchto transakcí.

Poplatky v některých bankách v Evropě
Sparkasse (Rakousko)
vedení účtu 1,30eur(cca 45 Kč)
výběr peněz u přepážky 0
výběr z bankomatu 0
měsíční výpis 55 centů (15 Kč)
Deutsche Bank (Německo)
paušál za všechny služby (méně operací) 4 eura (120 Kč)
paušál za všechny služby )více operací) 7 eur (210 Kč)
Erstebank (Rakousko)
vedení konta (všechny služby) 4,50 eur (135 Kč) na 3 měsíce
vedení náročnějšího konta (včetně karty) 9 eur (270) na 3 měsíce
převod na jiné konto 50 centů (15 Kč)
zasílání výpisů 1 euro (30 Kč)