Poslanci tehdy zákaz převodu nemocnic vložili do zákona o hluku. Pravicoví poslanci protestovali nejen proti znění zákona, ale také proti "přilepování" návrhu k zákonům, které s problémem vůbec nesouvisí. Prezident měl stejný názor. [celá zpráva]

Ve středu zákaz připojil komunistický poslanec Vojtěch Filip k zákonu o ochraně veřejného zdraví opět jako pozměňovací návrh. Levicoví poslanci, kteří návrh podporují, tvrdí, že je to jen dočasné do doby, než Sněmovnou projde zákon o veřejných neziskových nemocnicích, který se už problému bude přímo týkat. Poslanci by o něm měli hlasovat zřejmě na příští schůzi.

S návrhem zakázat krajům převádět nemocnice na obchodní společnosti přišli poslanci ČSSD loni na podzim těsně přes volbami do krajských zastupitelstev. Přiznávali, že zákonem chtějí zamezit, aby hejtmani, o nichž už tehdy předpokládali, že budou z řad ODS, nemohli nemocnice transformovat. ČSSD a KSČM, které zákon podporují, se bojí, že by pak nemocnice neposkytovaly péči všem, ale jen těm, kdo by si to mohli zaplatit. Kraje s touto interpretací nesouhlasí.