"Zasloužilo se o něj z velké části zahájení sezónních prací, k němuž v řadě lokalit došlo letos kvůli nepříznivému počasí později než vloni," řekl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek.

Podle něj za to ale může i obrat trendů na trhu práce. "Loni reagovaly podniky na rostoucí poptávku především přesčasy a mimořádnými směnami, letos je již tato vnitřní rezerva vyčerpána a podniky musí nabírat nové zaměstnance," doplnil. Podle něj je šance, že se nezaměstnanost pod hranicí devíti procent udrží celý rok.

"Zdá se tak, že na ekonomiku má příznivý vliv zahájení výroby v některých nově postavených továrnách nadnárodních společností. Tento trend přitom bude pokračovat i v budoucnu. Statistiky rovněž ukazují zájem o absolventy škol, kteří zaměstnavatelům přinášejí větší flexibilitu a často i lepší znalosti moderních technologií," sdělil hlavní ekonom Volksbank Vladimír Pikora.

Co se týče právě absolventů škol, je jich bez práce 37 411, což je asi sedmiprocentní podíl na celkovém počtu.

Nezaměstnanost se nikde nezvýšila

Počet lidí bez práce se snížil ve všech regionech ČR - alespoň tento vývoj hlásí všechny úřady práce. Nejvíce lidí si našlo práci na Pelhřimovsku, Jindřichohradecku a Písecku.

Nejméně lidí bez práce je v Praze a okolí (3,4%), v Mladé Boleslavi (3,8) a také v Českých Budějovicích (4,0%). Na druhou stranu nejvíce lidí dochází na úřady práce na Mostecku (21,9%) a na Karvinsku (19,1%). Rozložení míst s nejvyšší a nejnižší nezaměstnaností je stejné už několik měsíců.