Ještě výraznější statistický propad tak ČR čeká v dubnu. Ze stejného důvodu tehdy stavebnictví rostlo o 60 procent, je tedy pravděpodobné, že propad bude zhruba srovnatelný s tímto číslem. Dlouhodobě platí, že stavebnictví je jedním z motorů české ekonomiky a v posledních měsících se mu daří.

Na březnovém propadu se ale podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), který v pondělí údaje zveřejnil, podílelo i studené počasí, které v ČR panovalo.

"I když se březnový výsledek může jevit jako zklamání, nehodnotíme ho tak," řekl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Podle něj se skutečný růst dá jen těžko odhadnout, ČSÚ vypočítal, že po odečtení vlivů je růst asi 0,4 procenta.

Výroba si růst udrží

Stavební úřady v březnu 2005 vydaly 10 505 stavebních povolení, z toho povolily stavbu 3893 bytů. To je meziročně o 774 bytů méně.

Počet zaměstnanců ve stavebních firmách, které měly 20 a více zaměstnanců, byl v březnu vyšší o 3,7 procenta. Tito lidé měli na výplatních páskách v průměru 17 707 korun, což je o 4,7 procenta více než bylo loni.

Analytik Vejmělek si myslí, že za celý rok stavebnictví poroste asi o sedm procent. Loni to bylo o 9,7 procenta. Stavebnictví drží nad vodou jak bytová výstavba, daná nízkými úrokovými sazbami úvěrů a tedy velkým zájmem o byty, tak výstavba infrastruktury, kterou podporují prostředky z EU.