Lepší než očekávané výsledky velkých firem nepřinesly impuls pro růst trhu a investoři v nové vlně opatrnosti rychle vybírali dosavadní zisky.Trh spoléhal na zájem ze zahraničí, ale ten se nedostavil, ani na velkých evropských burzách optimismus nepřevládal. Nejvíce oslabil Unipetrol. Podle Radomíra Vacha z makléřské firmy Cyrrus se v poklesu odrážejí nové odhady ceny odkupu kolem 125 Kč. Unipetrol ve středu propadl o 6,27 procenta a uzavřel na 138,25 Kč.

Akcie Komerční banky ve středu ztratily téměř stokorunu, oslabily o 4,13 procenta na 2878 Kč. Tyto cenné papíry dostaly dvě nová rozdílná nákupní doporučení. Raiffeisen Bank nyní doporučuje tyto cenné papíry kupovat a cílovou cenu zvýšila na 3512 Kč, ale analytici Morgan Stanley doporučení snižili na "zachovat váhu v portofoliu" a cílovou cenu snížili z 3889 Kč na 3280 Kč.

Neobstály ani tituly pokládané za defenzivní. Philip Morris osabil o 2,38 procenta na 15 849 Kč, Zentiva o 1,18 procenta na 849 Kč.

Největší objem obchodů ve SPAD zaznamenala ČEZ, který ztratil 1,53 procenta a uzavřel na 399,70 Kč. Index PX 50 klesl o 2,13 procenta na 1111,2 bodu.

USA zvýšily sazby

Akcie na velkých evropských burzách kolísaly. Ranní růst vystřídal odpolední propad, který však později znovu slábnul. Investoři a analytici odhadovali důsledky kroku americké centrální banky, která podle očekávání zvýšila v noci na středu základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na tři procenta.

Podle Josefa Kvardy ze společnosti Atlantik Finanční trhy komentář Fedu naznačuje, že větší obava z inflace povede ke zvýšení hlavní úrokové sazby, která by podle něj mohla být do konce roku zvýšena na 3,75 až 4 procenta. Výsledek se hodnotí jako málo příznivý pro akciový, ale i pro dluhopisový trh.

Na burzách se nedařilo velkým evropským automobilkám, které oslabovaly po krajně nepříznivých údajích o klesajícím prodeji v Severní Americe.