Informaci ve středu potvrdil mluvčí ministerstva hospodářství Maroš Havran. Plánovaná továrna Hankooku bude v zemi jednou z největších zahraničních investic na zelené louce, firma závod postaví poblíž města Levice u Nitry, zaměstná asi 1500 lidí.

"Rozhodnutí Hankooku se nedá vnímat jinak než pozitivně. Zvýší se zaměstnanost a koupěschopnost obyvatelstva," řekl analytik Tatra banky Elizej Macho. Připomněl, že o příchodu korejských investorů na Slovensko se spekulovalo již po rozhodnutí automobilky KIA postavit novou továrnu u severoslovenské Žiliny.

Nesouhlasí s názory, že výrazná orientace na automobilový průmysl by mohla uškodit ekonomice země. "Nejsou to investice, které přicházejí na krátkou dobu," zdůraznil. Na Slovensku je závod Volkswagenu, u Žiliny staví podnik Hyundai/KIA a u Trnavy otevře v příštím roce závod automobilka PSA (Peugeot-Citroën). Všechny v zemi s pěti milióny obyvatel investují či investovaly desítky miliard slovenských korun.

Největší jihokorejský výrobce pneumatik Hankook dodává gumy například automobilkám Ford nebo Volkswagen. Od roku 2003 má strategické partnerství se společností Michelin.