Společnost Akro, a. s.zastupuje od r. 1997 žalující stranu v kauze sporných CS fondů. "Za situace, kdy banka disponuje majetkem ve výši zhruba 1,26 miliardy korun a hrozba náhrady škody společnosti Akro dosahuje výše 2,1 miliardy korun, bylo vedení nuceno podat ke Krajskému soudu v Plzni návrh na prohlášení konkurzu na majetek banky," uvádí se v prohlášení na internetových stránkách  banky.

"Z našeho pohledu se možnosti uzavření vzájemné dohody nevyčerpaly," řekl minulý týden ředitel Akra Vít Vařeka. Ukončení jednání chápe jako jednostranný krok ze strany banky a dodal, že k dohodě mohlo nakonec dojít. Akro údajně akceptovalo návrh vedení banky, který i po úhradě dlužné sumy umožňoval výplatu klientů banky. Českou národní banku o návrhu na konkurs informoval předseda představenstva banky, potvrdila mluvčí ČNB Alice Frišaufová s tím, že takové rozhodnutí je v kompetenci představenstva.

Prohlášení konkurzu podle mluvčí Frišaufové nijak neovlivní výplaty klientů z Fondu pojištění vkladů. "Fond se stane jedním z konkurzních věřitelů banky," řekla mluvčí. Fond se na výplaty připravuje už zhruba dva týdny a zahájí je do dvou měsíců. Klienti banky získají nejvíce 790 tisíc korun. Investiční společnost AKRO prohlášení konkurzu nevítá. "Řešení situace se tím oddálí. Myslím si ale, že nebylo v našich silách konkurzu zabránit," řekl v pondělí Vařeka.