Podle makléřů společnosti Patria Finance na trh dorazily agresivní prodejní příkazy za zahraničí, podobné to bylo i jinde ve střední Evropě. Pokračovala nervozita před zahájením domácí výsledkové sezóny nejsilnějších titulů, která "buď české akcie vynese do výšin, nebo je definitivně zatratí," uvedli obchodníci.

Nejvíce oslabily akcie ČEZ, a to o 4,32 procenta na 404,90 Kč. Český energetický gigant je mezi posledními čtyřmi uchazeči o koupi velkých bulharských tepelných elektráren a nabídku podal na dva ze tří prodávaných podniků.

Velký pokles zaznamenaly také cenné papíry peněžních ústavů. Komerční banka ztratila 3,61 procenta a uzavřela na 3014 Kč. Po celý den se spekulovalo o výši dividend, o kterých má rozhodnout čtvrteční valná hromada, rozhodný den pro účast byl 21. duben. Pokud by se zachovalo tradiční rozdělení zisku, dividenda by podle analytiků mohla být 70 až 98 korun. Vzhledem k překapitalizaci banky ale nejnižší odhady nyní dosahují 100 korun, optimisté sní o 200 Kč.

Erste Bank oslabila o 1,83 procenta na 1178 Kč, Český Telecom o 0,20 procenta na 440,80 Kč. Oznámené hospodářské výsledky trh hodnotil jako horší než očekávané, ale podle analytiků společnosti Atlantik Finanční trhy se investoři soustředí spíše na očekávaný odkup. Index PX 50 klesl o 2,30 procenta na 1142,8 bodu.

Evropa oslabovala kvůli nízkým čtvrtletím ziskům

Evropské akcie oslabovaly po oznámení málo příznivých hospodářských výsledků velkých firem za uplynulé čtvrtletí. Chmurnou náladu posílila zpráva, že zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby v USA se v březnu nečekaně snížily o 2,8 procenta.

Trh silně ovlinil německý strojírenský a elektrotechnický gigant Siemens. Ve svém druhém fiskálním čtvrtletí snížil čistý zisk na 781 miliónů eur z loňských 1,21 miliardy eur. Skupinu tíží ztrátová divize, která vyrábí mobilní telefony. Siemens ji chce oddělit a vytvořit z ní samostatný podnik. Akcie Siemensu sestoupily o 2,60 procenta.

Ztrátové hospodaření tíží také předního evropského výrobce polovodičových čipů pro mobily STMicroelectronics. Na pařížské burze titul oslabil o 5,2 procenta.