Akcie firmy tak v noci na pátek stouply téměř o deset procent na nové rekordní maximum 223,77 dolaru. Od poloviny srpna, kdy se s nimi začalo obchodovat, svým majitelům vydělaly už téměř 160 procent jejich vkladu.

Firmy poskytuje lidem surfujícím po internetu řadu služeb. Kromě vyhledávání nabízí například i e-mail. Téměř veškeré příjmy má společnost z reklamy, letos by měla získat až 7,9 miliardy dolarů.

Hrubé tržby se v prvním čtvrtletí téměř zdvojnásobily na 1,26 miliardy z předchozích 651,6 miliónu dolarů. Výsledky tak výrazně překonaly očekávání analytiků, kteří počítali v průměru se ziskem 78 centů na akcii při tržbách 1,16 miliardy dolarů.

Novodobý americký sen

Vznik společnosti se datuje od roku 1995, kdy se dva studenti na univerzitě Larry Page a Sergey Brin rozhodli, že založí internetový vyhledávač. Prvotní kapitál ve výši miliónu dolarů sehnali od rodičů a známých. Podnikat začali v garáži.

O dva roky později vstoupil do jejich firmy první investor a vyhledávač odpovídal na 18 miliónů dotazů denně. Za devět let se jejich vyhledávač stal jedničkou na trhu a slovo "progooglovat" se stalo synonymem pro vyhledávání. Server nyní prohledává asi čtyři miliardy stránek. V srpnu loňského roku vstoupil vyhledávač na burzu. [celá zpráva]