Největší tuzemská banka ČSOB začne na ni již od května převádět celou svoji síť 540 bankomatů. Většina přístrojů by jí měla být vybavena do konce letošního roku.

"Všechny bankomaty budou vybaveny speciální softwarovou aplikací, která jim umožní komunikovat s čipy na platebních kartách. U menší části bankomatů budou muset být provedeny i drobné technické úpravy zajišťující bezproblémovou funkčnost této aplikace," uvedl Pavel Hejzlar z tiskového odboru ČSOB.

Ale i další ústavy hodlají v dohledné době své terminály modernizovat. Komerční banka (KB) uvedla do provozu svůj první bankomat, který dokáže přečíst čip na kartě, už v březnu, a to v Praze na Václavském náměstí. "Celá síť by měla být na standardní čipovou technologii EMV převedena do konce října," řekla Právu Romana Kubálková z KB.

Uzamčené údaje

Česká spořitelna, která spravuje nejrozsáhlejší síť bankomatů, plánuje celoplošné zavedení čipové technologie na počátku příštího roku.

V ČR se už nyní vyskytují tzv. hybridní karty, které mají magnetický proužek i čip. Odhaduje se, že zhruba kolem roku 2008 by měly zmizet terminály, které budou snímat magnetické proužky.

Zavádění čipových karet by mělo podle odborníků posílit ochranu zákazníků, protože údaje na čipu jsou chráněny jako v trezoru. Navíc při každé transakci čipovou kartou je držitel vyzván k zadání PIN, čímž se snižuje riziko zneužití třetí osobou. U nynějších karet, které mají čip i prouže, závisí na terminálu u obchodníka. Někdy zákazník musí PIN zadat, jindy ne.

Problémem u hybridních karet, které budou na trhu ještě dlouho převládat, však zůstává magnetický proužek. Ten umějí někteří podvodníci snadno zkopírovat. Přechod na čipy však dokázal v některých západoevropských státech podvody s kartami výrazně snížit.

"Od roku 2003 jsme vydali již téměř půl miliónu čipových karet standardu EMV. Loni jsme upravili všechny naše standardní terminály u obchodníků pro uznání plateb čipovými kartami. Letos jsou pak převáděny na akceptaci čipových karet i speciální projekty s obchodními řetězci a většina našich bankomatů na čipovou technologii. Také již letos začneme vydávat všechny zbývající typy platebních karet jako hybridní," uvedl ředitel útvaru Karty ČSOB Petr Skála.