Microsoft vystřídal GE na vrcholu tohoto žebříčku v květnu minulého roku. Podle analytiků se tak GE podařilo přežít nepříznivé období nedůvěry trhu, které nastalo po odhalení účetních skandálů velkých konglomerátů, jejichž účetnictví je značně kompikované a nepřehledné. Jack Welsh, bývalý dlouholetý šéf firmy, se po kritice vzdal většiny požitků, se kterými odešel do důchodu, a které pak byly označeny za neúměrné.

Loni akcie GE klesly o 39 procent, ale od letošního 13. února posílily o 24 procenta. Poslední čtvrtletní dividenda činila 19 centů na akcii. I když se situace společnosti zlepšila, otazníky zůstávají. Obchody s motory pro dopravní letadla, které tvoří část produkce, se nehýbají, protože aerolinie trpí pokleslem poptávky a snižují počet letů. Důsledky války v Iráku tak doléhají i na některé strojírenské firmy.

Ve válečném období se na amerických burzách daří zbrojařům, například společnostem Lockheed Martin nebo Raytheon. Předpokládá se, že vzestup zaznamenají i firmy, které získají zakázky na obnovu irácké infrastruktury. Evropské burzy v pátek příznivě reagovaly na zprávy z iráckého bojiště, které přinášely infromce o obkličování Bagdádu spojeneckými vojsky. Posilovaly akcie peněžních ústavů a výrobci léků.

Nizozemský Ahold přerušil vzestup z předchozího dne a oslabil o 1,5 procenta po informaci, že jeho auditor zatím neukončil prověřování výsledků firmy. Podle britského listu Financial Times to může ohrozit slíbenou bankovní půjčku 915 miliónů dolarů, kterou obchodní řetězc potřebuje. České akcie v pátek posílily, index PX 50 vzrostl o 1,16 procenta na 497,2 bodu. Nejvíce zpevnil Český Telecom, a to o 3,54 procenta na 301,30 Kč.