Mluvčí Bílého domu Ari Fleischer uvedl, že i když přepravci očekávají finanční katastrofu, podmínky tomu zatím nenasvědčují. Poukázal především na značný pokles cen pohonných hmot a na to, že úbytek poptávky není tak velký jak aerolinie tvrdí. Podle americké Asociace letecké dopravy minulý týden zaznamenal objem mezinárodní i domácí přepravy pokles o 11 procent. Ceny paliva, které se v minulém roce zdvojnásobily, od začátku války v Iráku klesají.

Americké aerolinie tvrdí, že vyšší ceny paliva a úbytek cestujících v prvních třech měsících roku jim přivodí celkovou ztrátu ve výši kolem čtyř miliard dolarů. Na konci roku 2003 předpokládají ztrátu 7 miliard dolarů. Po zahájení války v Iráku firmy musely zrušit tisíce letů a propustit 10 000 pracovníků. Američtí letečtí přepravci proto požadují úlevu na daních, na které vynakládají 4 miliardy dolarů ročně, a současně pomoc při vyjednávání o výhodnějších podmínkách pro pojištění. Rádi by také získali finanční příspěvek na zlepšení bezpečnosti letadel.

Vláda pomoc aeroliniím zcela neodmítá, ale soudí, že jejich požadavky jsou příliš vysoké. Podle iniciativy zákonodárců v Senátu by měly dostat 3,5 miliardy dolarů a podle Sněmovny reprezentantů 3,2 miliardy dolarů. V oboru případech se o to zasadili republikáni, kteří požadují tento krok zahrnout do návrhu na bezpečnostní výdaje státu v hodnotě 75 miliard dolarů.