Zatím se zdá být pravděpodobné, že rozhodnutí odvolacího soudu pro střední Švédsko může být pro obě strany verdiktem definitivním. Vzhledem ke zvláštnosti případu, v němž ČR napadla předchozí rozhodnutí švédské arbitráže, totiž případ nezačal u soudu nejnižší instance, jak je zvykem, ale u soudu instance vyšší. Odvolání by tak mohlo být podáno jen k Nejvyššímu soudu ve Stockholmu, který by je ovšem přijal a projednal jen tehdy, kdyby uznal, že případ je profesně natolik závažný, že může zásadně ovlivnit budoucnost švédské právní praxe.

Žádný ze zasvěcených právníků však nechtěl spekulovat o tom, zda spor takovýto význam pro švédský právní systém má nebo může mít. Hlavní jednání v případu, na jehož základě má Česká republika po prohrané arbitráži ve Stockholmu zaplatit CME celkem asi 10,7 miliardy korun, skončilo ve švédském hlavním městě ve čtvrtek.

U stockholmského soudu je od minulého týdne podána nová žaloba ČR proti CME, o jejímž dalším osudu se na základě výsledku předchozí žaloby a vzájemných mimosoudních vyjednáváních mezi oběma zúčastněnými stranami rozhodne možná již v nejbližších týdnech či měsících. V krajním případě by však projednávání této nové žaloby mohlo spor ČR a CME protáhnout až o několik let.