Podle makléřů se investoři již připravují na valnou hromadu Komerční banky, která rozdělí loňské vysoké zisky. Akcionáři si slibují tučné dividendy. Valná hromada KB se má konat 28. dubna. Akcie KB v pátek posílily o 1,98 procenta na 3455 Kč. Dividendy lákají také zájemce o cenné papíry Philip Morris. Ty v pátek znovu překonaly hranici 19 000 Kč a pak uzavřely na 19 060 Kč s přírůstkem 0,87 procenta. Akcie PM se naposledy obchodují s právem na dividendu 12. dubna.

Unipetrol ráno dramaticky oslabil, později jeho kurs silně kolísal. Obchodník s cennými papíry ING Bank oznámil, že přestane od pondělí kótovat akcie Philip Morris a Unipetrolu ve SPAD. Více se to projevilo na akciích Unipetrolu, protože po odchodu ING bude u této emise vykonávat činnost tzv. tvůrce trhu jen pět makléřských firem. Podle obchodníků to může mít negativní dopad na obchodní aktivitu. Unipetrol přestala již v březnu kótovat BH Securities a ještě před ní HVB Bank. Pro obchodování ve SPAD jsou třeba nejméně tři tvůrci trhu. Unipetrol sestoupil o 2,11 procenta na 150,50 Kč.

Největší objem obchodů zaznamenal Český Telecom, a to znovu přes 1,5 miliardy Kč. Privatizovaný titul ale oslabil o 0,78 procenta na 445,80 Kč. Podle makléřů by výše odkupu pro minoritní akcionáře mohla být v rozmezí 440 až 450 Kč. Index PX 50 vzrostl o 0,25 procenta na 1191,7 bodu.

Evropské akcie posilují

Evropské akcie posilovaly téměř po celý týden, v závěru seancí ale zisky ztrácely po slabším zahájení obchodování na newyorské burze. Investoři se zajímali o fúze a akvizice. Akcie francouzské řetězce oděvních obchodů Etam posílily o 7 procent po informaci, že o britskou část firmy má zájem známý podnikatel Philip Green.

Německý Siemens posílil o 1,5 procenta po spekulacích, že prodá svoji ztrátovou výrobu mobilů. Rival Nokia oslabil o 1,2 procenta, tyto akcie se první den podávaly bez práva na dividendu.