"Většinová vláda by pak mohla konečně rozjet razantní reformy, které potřebujeme nejen kvůli plnění maastrichtských kritérií, ale hlavně kvůli sobě. Důchodová reforma měla být totiž již zahájena," řekl analytik Volksbank Vladimír Pikora. Podle něj by bylo dobré, kdyby se hlavně situace vyřešila rychle, protože s dlouhodobou nejistotou se situace jen zhoršuje.

Menšinová vláda je nyní velmi pravděpodobná, v pátečním hlasování o důvěře vládě vše stojí na podpoře komunistické strany. Její poslanci si mohou spočítat, že je lepší příležitostná podpora menšinového kabinetu než být v čisté opozici s vládou ODS. Právě první možnost velmi nestabilní menšinové vlády je ale podle analytiků nejhorší.

"Nejhorší variantou pro korunu i pro celou ekonomiku je to, že vznikne menšinová vláda podporovanou tu jednou a tu druhou stranou," dodal Pikora. Koruna zatím ale na vládní krizi příliš nereaguje. Určující je pro ni to, jak se obchodují okolní měny.

Jaká rozhodnutí se nyní nehýbou z místa
důchodová reforma odborníci ve spolupráci s politiky stále posuzují, jaký důchodový systém by byl pro ČR nejlepší, ne ničem konkrétních se zatím neshodli.
reforma zdravotnictví ministři zdravotnictví ČSSD chodí s nejrůznějšími reformami na vládu pravidelně. Ještě žádná ale neprošla. Vláda nechce zvyšovat spoluúčast pacientů, bez toho to ale, jak se zdá, nejde
daňová reforma ČSSD chce snížit daně lidem s nižšími a středními příjmy, od doby, co to oznámila, se ale nic nestalo
škrty v rozpočtu Ministr financí Bohuslav Sobotka chce ve vládě prosadit škrty v rozpočtu až 70 miliard korun v následujících dvou letech. Vláda rozhodnutí stále odkládá

Sobotka: Vláda si program udrží

Někteří analytici dokonce pochybují, že pád vlády by se na trhu vůbec projevil. Podle Markéty Šichtařové ze společnosti Next Finance si zahraniční investoři již zvykli na to, že politické tahanice a nestabilní vlády jsou běžným koloritem ve střední Evropě a Česká republika není žádnou výjimkou.

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda, pokud v pátek přežije hlasování o nedůvěře, bude pokračovat se stejným programem, jaký má nyní. "Bude to tatáž vláda bez KDU-ČSL a bude pokračovat ve stejném programu," řekl.

Klíčové jsou pro něj plánované škrty výdajů jednotlivých ministerstvech v následujících dvou letech o 70 miliard korun. Sobotka chce už několik týdnů dostat na škrty posvěcení vlády, ta ale tento návrh odkládá.

Negativem, který by odchod současného kabinetu přinesl, je podle analytiků případný krach privatizace Českého Telecomu. Nabídka španělské společnosti Telefónica je natolik zajímavá, [celá zpráva] že prodej Telecomu schválí ještě současná vláda.