Vláda tak stále bojuje s problémem loňským mimořádných dávek, kdy dala po tisícikoruně rodinám s dětmi a důchodcům jako údajnou kompanzeci za změny DPH. Celkem tak stát loni v červnu vyplatil 6,6 miliardy korun.

Na konci roku státu tyto peníze chyběly na sociální dávky, tak si je půjčila u České pošty. Nyní je poště vrátila a na důchodovém účtu opět chybějí.

"Ke konci letošního února plátci pojistného na důchodové pojištění zaplatili celkem 39,8 miliardy korun. Naopak na starobní, pozůstalostní a invalidní penze a na dalších výdajích souvisejících s výplatou důchodů pro jiná období ČSSZ vyplatila do konce února 41,2 miliardy korun, tedy o 1,4 miliardy více, než vybrala," uvedla mluvčí ČSSZ Štěpánka Mikešová.

Přebytek 10 miliard zmizel

Na dotaz, jak je možné, že ČSSZ hovoří už v prvních dvou měsících roku o deficitu, když loni měla na důchodovém účtu přebytek 10,6 miliardy, odpověděla Mikešová: "Je to tím, že vybrané peníze na důchodové i nemocenské pojištění jsou součástí státního rozpočtu, jsou jeho příjmem. A my zase každý rok dostáváme ze státního rozpočtu peníze na výplatu dávek, v tomto případě důchodů."

Na pojistném na nemocenské pojištění ČSSZ ke konci února vybrala 6,1 miliardy korun, ale výdaje na nemocenské dávky činily 5,4 miliardy. Vznikl tak přebytek 700 miliónů korun.