Cena 73 miliardy za podíl by odpovídala 444 Kč na akcii, tedy 30 korun nad současným kurzem na pražské burze.

"Poslední zveřejněné nabídky jsou v rozmezí 60,9 až 69 miliard korun. Mým odhadem je, že se pásmo posune nahoru o zhruba pět procent na 64 až 73 miliardy Kč," shrnul Jan Procházka ze společnosti Cyrrus.

Analytici většinou považují za největšího favorita konsorcium Blackstone/CVC/Provident, které k sobě přibralo France Télécom. Naopak nejméně šancí dávají ekonomové Belgacomu, který by podle některých zdrojů nemusel nabídku vůbec podat. Černým koněm má být španělská Telefónica. "Stát dostane maximálně tři závazné nabídky, protože buď Belgacom nebo Telefónica nabídku nepodají," míní analytik Atlantiku FT Jan Schiesser.

Nabídky podají v úterý

Zájemci budou své nabídky podávat v úterý privatizačnímu poradci CSFB/Česká spořitelna. Ve středu večer by se jimi podle mluvčí Fondu národního majetku Petry Krainové měla zabývat privatizační komise, která pak sestaví pořadí pro vládu. Ta by se výběrem kupce měla zabývat 6. dubna. Hlavním rozhodovacím kritériem by měla být cena.

Pokud se ministrům nebude žádná z nabídek líbit, zřejmě rozhodnou o prodeji akcií firmy prostřednictvím kapitálových trhů. Tuto variantu připravuje ministerstvo financí souběžně s tendrem. To by dalo šanci skupině PPF, která z tendru odstoupila kvůli údajné diskriminaci, aby se do privatizace znovu zapojila.

Skupina Českého Telecomu se loni podle auditovaných výsledků vrátila k zisku a vydělala 5,57 miliardy korun. Rok předtím společnost skončila kvůli desetimiliardovému účetnímu odpisu se ztrátou 1,8 miliardy korun. Tržby společnosti stouply o pětinu na 62,1 miliardy korun.