"Kolem tří tisíc pracovních míst zruší KLM," oznámil ředitel nizozemské společnosti Leo van Wijk. V důsledku války v Iráku a SARS musela omezit lety a propouštěním si má snížit náklady. SARS se částečně podepsal i na bankrotu kanadské společnosti Air Canada. [celá zpráva] Kanada se s šesti úmrtími - z toho dvě tento týden - stala nejpostiženější neasijskou zemí. Zrušení 60 letů týdně oznámila i společnost Singapore Airlines.

Nejhorší krize od finančního propadu 1997-98

Nejpostiženější země východní Asie začínají pociťovat neblahý dopad smrtícího viru na ekonomiku. Burzy cenných papírů od Bangkoku po Singapur zaznamenaly pokles cen akcií a místní měny oslabily. Zdravotní hrozba se jeví jako nejhorší krize od finančního propadu Asie v letech 1997-1998. Odborníci varují, že tajemná choroba v příštích měsících zpomalí ekonomický růst, ovlivní obchod a turistiku.

Šíří se obavy z dočasného omezení přílivu kapitálu. Společnost BNP Paribas Peregrine odhaduje, že omezení turistiky a soukromého podnikání sníží regionální růst hrubého domácího produktu o 0,4 až 1,5 procenta. Nejhorší je dopad v Hongkongu. Uzavřely se banky, od 27. března i základní a střední školy, tempo ekonomiky se hrozivě zpomaluje. Malé a střední firmy přicházejí o zakázky, obchodní partneři se vyhýbají schůzkám. Investiční banky snižují odhad růstu HDP, stanovený na 3,3 procenta, o 0,3 až 0,5 procenta.

Každý ruší co může

Prozatím nezadržitelné šíření choroby by mohlo mít negativní vliv i na novozélandskou ekonomiku. S nižším ekonomickým růstem počítá i Tchaj-wan či Thajsko. Světové ekonomické fórum odložilo svůj čínský podnikatelský summit, jednu z vrcholných podnikatelských událostí roku, která se měla konat v Pekingu. Odložen byl i seminář průmyslových fondů, Světové fondy Čína 2003, který se měl sejít v Šanghaji. Strach z nákazy odradil od turné legendární britskou rockovou skupina Rolling Stones. [celá zpráva]

Šíření viru stále nejasné

Vyhlídky na zlepšení jsou prakticky nulové i poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé za 33 let doporučila zákaz cestování do čínské provincie Kuang-tung a Hongkongu. Ředitel oddělení infekčních nemocí WHO David Heymann to zdůvodnil tím, že stále ještě není zcela jasné, co je původcem nemoci a jak se šíří. "Je jisté, že osobním kontaktem, ale stále víc se prokazuje i šíření vzduchem," uvedl.

Výzkum se přesouvá do Číny

Poté, co Peking ve středu konečně poskytl další dílčí údaje o devíti nových případech za březen, registruje WHO v Číně už 46 smrtelných případů a 1190 nakažených, přičemž postiženy jsou další tři provincie S-čchuan, Kuang-si a Chu-nan a první případ byl objeven v Šanghaji. Čínská vláda také po dlouhém váhání povolila vstup expertů WHO do Kantonu a dalších oblastí, kde se nemoc objevila už loni v listopadu.

Podle člena čtyřčlenného týmu Meiriona Evanse "je to jedinečná příležitost zjistit přesně původ nemoci, způsob jejího šíření a možná i přijít na to jak ji dostat pod kontrolu". Zatím se ale nemoc šíří značnou rychlostí dál. Roznášejí ji lidé, kteří pobývali v březnu v Číně nebo Hongkongu. Tak se nákaza dostala do Evropy, kde případy onemocnění potvrdily Německo, Švýcarsko, Británie, Francie, Irsko a Itálie. 72 případů je v USA.

Strach uvěznil cestující v letadle

Washington v této situaci odvolává část svých diplomatů z Hongkongu a Kuang-tungu a zavedl přísná opatření na letištích. V úterý tak museli cestující American Airlines z Japonska čekat několik hodin v letadle na letišti v Kalifornii, než je prohlédne lékař, protože pět cestujících při letu kašlalo. Šlo jen o planý poplach.

Hongkong v maskách

V Číně podle tamních cestovních kanceláří odřeklo pobyty na 80 procent turistů. V Hongkongu ještě zbyli ti, kteří se přijeli před zákazem. S 16 úmrtími a víc než 700 nemocnými je to po Číně nejpostiženější oblast. "Je to tu zvláštní, až děsivé. Všichni chodí v maskách," potvrdila novinářům britská turistka.

I v této situaci ale lidé neztrácejí humor. V nákupním centru Landmark si ženy vybíraly šály, aby ladily s růžovou, modrou nebo zelenou na jejich maskách a ti nejmladší si roušky zdobí kresbami televizních postaviček. Spokojení jsou taxikáři: "Lidé teď víc jezdí taxíky, protože se bojí, že se nakazí v tlačenici v autobusu nebo metru."