Pokud nyní chtějí rodiče dostávat mateřský příspěvek, nesmí dítě trávit ve školce víc než pět dní v měsíci, poslanci tento limit zvýšili na čtyři hodiny denně. Pokud by tak rodiče využili těchto čtyř hodin denně, trávilo by dítě ve školce také 80 hodin měsíčně, jak nyní navrhují senátoři.

Jinou formulací chtějí, aby si rodiče mohli zvolit, jak dlouho a které dny dítě ve školce bude. Jeden den ho tam například nechají osm hodin, další den tam například nepůjde vůbec.

Rozšíření lhůty má podle senátorky ODS Aleny Palečkové umožnit zejména matkám, aby se mohly vrátit do zaměstnání a udržovat si svoji kvalifikaci. "Mnohým matkám, například z řad lékařek či právniček, by to umožnilo vrátit se do práce třeba na celý jeden den v týdnu," tvrdí Palečková.

ČSSD se změnou nesouhlasí, omezením na čtyři hodiny denně chtěli její poslanci dosáhnout toho, aby dítě neztratilo kontakt s prostředím, jak se to děje, když chodí do školky jen některé dny v týdnu.  Podle senátorky Aleny Gajdůškové se dítě při nárazové docházce do školky stresuje, bývá izolované a činnost školky narušuje.