Lidé, kteří chtěli v centru města vypít kávu, našli na dveřích text s oznámením, proč se dovrnitř nedostanou. Zavřeno zůstalo 75 z 80 restaurací a kaváren v centru města.

"Důsledkem vyšších poplatků by byly vyšší ceny jídel a nápojů. Některé předzahrádky se neotevřou, jiné se možná otevřou, ale mnohem menší. Ty peníze se do městské kasy i tak nedostanou," řekl majitel restaurace Korzo Marian Voltemar z občanského sdružení Staroměstských kavárníků.

Radnice ale tvrdí, že předzahrádky jsou exkluzivní prostory a majitelé na nich řádně vydělávají. "My se nebráníme komunikaci s podnikateli, pokud nás o to oficiálně požádají. Podle nás je však cena 30 korun přiměřená. Dokonce jsme měli k dispozici výpočty, podle kterých by se dalo utáhnout i 50 korun," řekla mluvčí bratislavského Starého Města Monika Voleková.

V Praze jsou ceny nižší

Pokud by slovenští kavárníci měli za metr čtvereční a den zahrádky platit 30 korun, bylo by to více než v Praze. Česká metropole je přitom mnohem turisticky vytíženější než metropole slovenská. Čeští kavárníci platí v Praze v průměru 15 korun za metr čtvereční a den. V samotném centru je to samozřejmě mnohem více. Velká zahrádka na Václavském náměstí může majitele restaurace přijít na půl miliónu korun za sezónu.

Podle odhadů zvyšují zahrádky tržby podniků až o čtyřicet procent.