Republikánská strana návrh propašovala v zákonu o rozpočtu na příští rok, s nímž většina jejích zákonodárců souhlasila. Přesto bylo hlasování těsné - 51 pro a 49 senátorů proti.

Zmíněná přírodní oblast je velká 77 tisíc čtverečních kilometrů, ropa by se hledala na 6000 čtverečních kilometrech. Stoupenci těžby tvrdí, že s novými těžebními metodami by vrty mohly být pod zemí prováděny horizontálně, a proto by si těžební instalace vyžádaly pouze osm čtverečních kilometrů. Těžba by údajně vůbec nenarušila život zvířat v oblasti.

Nikdo neví, zda se těžba vyplatí

Kolik ropy ale na tomto území je, není úplně jasné. Vláda, která těžbu prosazuje, tvrdí, že jsou tu asi dvě miliardy barelů ropy. Těžil by se asi milión barelů ropy ročně, což jsou čtyři procenta americké spotřeby. Vláda přitom argumentuje, že zdroj má nahradit dovoz ropy především z Iráku.

"Je jasné, že musíme snížit naši závislost na zahraniční ropě. Otázka ale je, jestli se vyplatí obětovat tento národní skvost, jedno z posledních míst divoké přírody na zemi," řekla demokratická senátorka Maria Cantwellová.

Těžařské firmy se do těžby také moc nehrnou. Za licenci by zaplatily přes 2,5 miliardy dolarů a nikdo jim nezaručí, kolik ropy se v zemi opravdu nachází a zda její těžba v ledových podmínkách bude dost výdělečná.