Ropa tak vůbec neudělala to, co předpokládal kartel OPEC. Ve středu zvýšil denní limit těžby o půl miliónu barelů na 27,5 miliónu barelů. Předpokládal, že ceny ropy klesnou. To se ale nestalo, protože USA zveřejnily údaje o ropných zásobách, které jsou mnohem nižší, než analytici předpovídali. Spekulanti tak začali ropu rychle nakupovat, protože poptávka po ní je viditelně mnohem vyšší, než si dosud všichni mysleli.

Cena tak jde nahoru. OPEC už včera slíbil, že pokud cena ropy neklesne, dál zvýší denní limit. Ani to ale zřejmě nebude mít vliv. Kartel už teď mnohdy těží více ropy, než by podle kvót měl.

Nejvyšší poptávka za posledních 30 let

Energetický informační úřad zvýšil odhad poptávky po ropě na 84,3 miliónu barelu za den. Největší spotřebu má kromě USA strmě rostoucí ekonomika v Číně.

"Poptávka po ropě v letos v létě největší za posledních 30 let," řekl Phil Flynn, ropný analytik ze společnosti Alaron Trading.

Šéf jedné z energetických společnost v USA Thomas Wallin  navíc tvrdí, že vysoká poptávka po ropě má ještě jeden rozměr. "Investoři vidí, že investovat do ropy je v budoucnu výhodné a navíc málo riskantní," řekl Wallin. Proto ropu skupují s tím, že ji později dobře prodají.