"Oslabení přišlo po dobrých číslech přílivu kapitálu do USA. Někteří investoři tak mohou více důvěřovat investicím do dolarových aktiv. Střední Evropa tak ztrácí na atraktivitě," uvedl analytik Komerční banky Vladimír Kvasnička. Dolar ale posílil jen dočasně, ve středu opět ztrácel. Koruna se vůči němu obchoduje na 22,45 Kč/USD.

Nynější oslabování je tak důkazem toho, že na kurz měny nemá ani tak vliv vývoj domácí ekonomiky a investoři korunu chápou jen v souvislosti s celým regionem. Analytici nepředpokládají, že by pokles měl pokračovat dlouho. Koruna, jen co se dostane trochu níž, začne být pro investory opět atraktivní. Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance si myslí, že koruna by měla oslabovat maximálně na hodnotu 30,15, zítra by měla vývoj opět otočit a začít posilovat.

Ještě na konci minulého týdne byl kurz k euru na nejvyšší hodnotě za posledního 2,5 roku. Jedno euro se prodávalo za 29,29 koruny. K americké měna dokonce koruna byla pod 22 korunami na 21,90 korun za dolar.