Zastáncem zvýšení těžby je Saúdská Arábie, limit chce navýšit o 500 tisíc barelů denně na 27,5 miliónu barelů. Arábie tak chce, aby se OPEC připravil na letošní rostoucí poptávku po ropě. Ostatní země souhlasí s tím, že limit se má zvýšit, chtějí tak ale udělat až v dalším čtvrtletí. Netají se tím, že jim vysoké ceny ropy vyhovují.

"Můžeme udělat vstřícné gesto, ale pro ceny ropy to nebude nic znamenat," řekl v íránském městě Isfahan alžírský ministr Chakib Khelil. Právě v Isfahanu setkání OPECu proběhne.

Země, které ropu spotřebovávají, tlačí na OPEC, aby kvůli vysokým cenám zasáhl. Barel americké ropy se prodává za 55 dolarů, a má tak na dosah historické maximum 55,67 dolaru z loňského října.

Rekordně rostoucí poptávka

Až dosud se předpokládalo, že skupina vzhledem k jarnímu útlumu světové poptávky nechá dodávky i přes vysoké ceny beze změny. Ministři z členských zemí kartelu uvádějí, že se na OPEC před schůzkou obrátil i americký ministr energetiky Sam Bodman s obavou, že by vysoké ceny ropy mohly ohrozit hospodářský růst. Poptávka, a tudíž i ceny ropy rostou především kvůli hospodářskému rozvoji v Číně.

Experti z kartelu předpokládají, že se letos zvýší poptávka po ropě ve světě o 1,9 miliónu barelů za den na 84 miliónů barelů. Loni vzrostla o výrazných 2,6 miliónu barelů.