"Komise obdržela navíc podnět na prošetření manipulace s trhem, jehož opodstatněnost v současné době též šetří," řekla mluvčí komise Ivana Sedláčková. Komise se zabývá analýzami informací týkajících se Unipetrolu od pátku. Zaměřuje se na obchody účastníků, kteří se na vývoji kurzu podílejí.

Komise bude vyhodnocovat povinnosti, které pro všechny účastníky vyplývají ze zákona o podnikání na kapitálovém trhu. "Prakticky jde například o posouzení způsobu zveřejňování názorů a doporučení ohledně jednotlivých akcií a obchodních aktivit," doplnila Sedláčková. Tyto prohřešky považuje komise za nejzávažnější možné a pokud se prokážou, bude je tvrdě trestat. S tresty souhlasí i obchodníci.

Zamotaný prodej firmy

Akcie Unipetrolu klesly v pondělí dopoledne o dvacet procent, dokonce hrozilo, že se obchodování zastaví. Pak pokles ustal. Obchodníci se obávají, že Unipetrol bude z obchodování SPAD vyřazen kvůli nedostatku tvůrců trhu. Z této pozice v pondělí vypadla BH Securities. Ceny Unipetrolu klesla z 212 na 167 korun za akcii.

Situace kolem Unipetrolu je v poslední době nejasná. Vláda loni většinový 63procentní podíl prodala polskému gigantu PKN Orlen, ten slíbil zaplatit 13 miliard korun. Unipetrol ale stále nemá ve své moci, minulý týden teprve požádal Evropskou komisi o povolení spojení. Až PKN Unipetrol převezme, je možné, že akcie Unipetrolu z burzy úplně stáhne.