Firmě vadí i to, že ČR nedokáže zabránit nelegálním dovozům cukru. Informaci v pondělí přinesl týdeník Euro.

"Přidělení produkčních kvót na cukr podle nařízení vlády bylo svými kritérii spravedlivé pro všechny účastníky cukerného pořádku v ČR," sdělilo v pondělí v reakci na zprávu ministerstvo zemědělství. Podle úřadu se firma možná obává, že reforma trhu s cukrem, která v následujících letech v EU proběhne, by mohla kvóty společnosti dál snížit.

Generální ředitel společnosti Eastern Sugar ČR Štěpán Hodač řekl, že k případu nebude zveřejňovat podrobnosti. "Nejsme přímým účastníkem řízení. Je jím společnost Eastern Sugar BV, což je náš majitel. Navíc to, co bylo řečeno, je zatím vše, co je v tuto chvíli potřeba," uvedl Hodač.

Rozhodci arbitrážního řízení už byli jmenováni. Českou republiku zastupuje ve sporu právní kancelář Weinhold Legal.

Kvóty dostalo osm firem

Limity pro výrobu cukru stanovuje vláda. Pro rok 2003/2004, kterého se žaloba týká, byl limit na zhruba 415 tisíc tun cukru rozdělen mezi osm společností. Eastern Sugar ČR, Moravskoslezské cukrovary a dvě další větší firmy si proti předchozímu období pohoršily. Zbylé čtyři naopak dostaly přidáno.

Seskupení Eastern Sugar je společným podnikem britské společnosti Tate&Lyle a francouzské Saint Louis Sucre. V ČR provozuje cukrovary v Němčicích nad Hanou, Hrochově Týnci a Kojetíně, vyrábí značku cukru Dar slunce. Kromě toho má jeden cukrovar na Slovensku a jeden z největších podniků v Maďarsku. V ČR má ještě menšinový podíl v Cukrovaru Vrbátky.

Uměle vysoké ceny v EU

Systém rozdělení kvót na cukrovary podle výrobních kapacit je už několik let předmětem sporů. Nyní o něm má rozhodovat Ústavní soud. Takzvaný cukerní pořádek byl předtím na základě stížnosti poslanců ODS k Ústavnímu soudu zrušen už dvakrát.

Trh s cukrem patří v EU mezi ty, které Unie velmi přísně reguluje. Ceny drží vysoko a nedovolí cly až 300 procent vstoupit nikomu mimo EU na trh. Výrobci cukru v Česku si navíc stěžují i na to, že nařízení vlády stanoví po vzoru EU minimální cenu cukru, obchodníci ji ale nedodržují a platí jim méně.

Systém minimálních cen pro pěstitele cukrovky, pro výrobce cukru a povinné výkupy cukru ze strany státu se nelíbí Světové obchodní organizaci. Už několik let na EU tlačí, aby systém otevřela zahraničním trhům. Tím by ceny cukru spadly dolů, protože ve světě je cukr mnohem levnější. EU sice reformu slibuje, ale zatím pro ni nic nedělá.