Pomáhají mu další privatizace významných společností, spekulace na odkup minoritních akcionářů a na očekávané dividendy. V úterý se nejvíce dařilo cenným papírům Unipetrolu a ČEZ. Zdá se, že právě Unipetrol je nejblíže dalšímu kolu privatizace, energetickému obru zase přeje posílení vlivu na distribuci energie. Unipetrol posílil o 3,63 procenta na 45,07 Kč, ČEZ o 1,61 procenta na 99,19 Kč.

Spekulace o možném rychlém prodeji Eurotelu, aby vláda získala prostředky na zaplacení prohrané arbitráže za Novu, se na kursu akcií Českého Telecomu příliš neprojevily, naopak možná pomohly úvahy o možné vyšší mimořádné dividendě. Telecom v úterý zpevnil o 1,25 procenta na 307,80 Kč. Index PX 50 vzrostl o 1,16 procenta na 498,5 bodu.

Evropa korigovala

Akcie na velkých evropských burzách v úterý korigovaly své ztráty z předchozího dne, o což se snažily především pojišťovny. Nejvíce se dařilo trhu v Londýně, Paříž a Frankfurt posilovaly mnohem méně. Při nezměněné situaci na iráckém bojišti převládaly zprávy z podniků a nové údaje o stavu ekonomik, které však v případě zemí Evropské měnové unie investory nepotěšily. Míra nezaměstnanosti v eurozóně se v únoru zvýšila na tříleté maximum 8,7 procenta z lednových 8,6 procenta.

Eurostat dodal, že počet nezaměstnaných se zvýšil na 12,1 miliónu z 12 miliónů osob v předchozím měsíci. Také aktivita ve zpracovatelském sektoru zemí jednotné měny v březnu opět klesala. Hlavní index aktivity se snížil na 48,4 z únorových 50,1 bodu. Největší vliv měly obavy z války s Irákem, v oslabení se odráží stagnace výroby, pokles zakázek a rovněž stále častější snižování nákladů prostřednictvím snižování počtu zaměstnanců.