"Slováci nás se svým téměř šestiprocentním růstem dohánějí sedmimílovými kroky," uvedl hlavní ekonom Volksbank Vladimír Pikora.

Ekonomický růst obou zemí je výrazně vyšší než v západní Evropě. Pokud by podobný vývoj pokračoval v dalších letech, dohnalo by Česko i Slovensko průměrnou úroveň západních států za 20 až 30 let. "Ačkoli  rosteme 2,7krát rychleji než eurozóna, je to stále málo na to, abychom  vyspělé státy Unie rychle dohnali. V prvních letech bude tempo dohánění západních zemí relativně  snadné. V průběhu  deseti let to bude ale daleko složitější," uvedl Pikora.

Podle Davida Marka z Patria Online má ČR ze zemí původní patnáctky nyní nejblíže k Portugalsku. Tamní HDP na hlavu je o pět procent vyšší než v ČR. HDP na hlavu bylo v roce 2004 v ČR asi 15 600 euro za rok.

Němce ČR dožene nejdřív za 20 let

"Sousední Německo by Češi v ekonomické úrovni mohli dohnat nejdříve kolem roku 2022," odhaduje hlavní analytik ČSOB Petr Dufek. Tamní ekonomika se potýká s velkými problémy a dusí ji rovněž přebujelý sociální stát a obrovské investice do východní části země, které se dosud míjejí účinkem. HDP Německa loni podle odhadů rostlo o 1,6 procenta.

Ekonomové upozornili, že předvídat ekonomiku v delším časovém horizontu je ošidné, jasně se dá předpovědět jeden až dva roky dopředu.