Drtivá většina pěněz - 98 miliard korun - přišla do ČR ze zemí EU. V čele jsou Nizozemí z 27 miliardami korun a Německo s 22 miliardami korun. Výsledné číslo je trochu zkaleno údajem, že přes 60 miliard této sumy, tedy asi polovinu tvoří tzv. reinvestovaný zisk, tedy zisk společností, které do ČR základní investici přinesly už v předchozích letech.

"Investice do navýšení kapitálové účasti směřovaly do oblasti dopravy a telekomunikací (37 procent), nákupu nemovitostí (30 procent) a rozvoje obchodní sítě (17 procent). Investice do odvětví zemědělství a zpracovatelského průmyslu byly v tomto čtvrtletí méně významné," sdělila ve zprávě ČNB.

ČR ale rostly i příjmy ze zahraniční turistiky. Turistů bylo více a ubytovávali se v luxusnějších hotelech. ČNB připoměla velkou roli tzv. víkendové turistiky do hlavního města, která je oblíbená hlavně u mladých mužů z Velké Británie.

Peníze do bulharské energetiky

Na částce 14 miliard korun, která loni odešla z českých podniků do zahraničí, se drtivou měrou - 10,9 miliardy korun, podílela energetická firma ČEZ. Na konci roku zaplatila Bulharsku za část tamní rozvodné sítě, kterou získala v privatizaci. Firmy ale investovaly například i na Slovensku, kam odešly asi dvě miliardy korun.

Které země investovaly v ČR nejvíce (v mld. Kč)
země investice
Nizozemí 27,1
Německo 22,3
Rakousko 11,5
Slovensko 10,0
USA 7,2
Francie 4,4
Asie 6,8
zdroj: ČNB