Pro častější cestování do ciziny hraje několik faktorů. Zvyšující se životní úroveň Čechů, silnější koruny a stabilní ceny v zemích, kam Češi jezdí nejčastěji.

Podle ředitele agentury Mag Colsulting Jaromíra Beránka bude největší zájem bude jako tradičně o Chorvatsko. Podle Beránka by jej mohlo navštívit asi 800 tisíc lidí, což by byl ale pokles o 50 tisíc osob. Podle Beránka jsou důvodem relativně vysoké ceny v Chorvatsku. V jiných zemích se ceny snižují, levnější je i letecká doprava.

Naopak po roce poklesu začne letos zřejmě znovu růst poptávka po cestách na Slovensko, které je druhým nejčastějším cílem Čechů. Letos by Slovensko mohlo navštívit 480 tisíc turistů z ČR, tedy o dvě procenta více než loni. Vzhledem ke katastrofě v Tatrách klesly tamní ceny ubytování, což nalákalo řadu českých turistů k lyžování na slovenských horách.

Třetí zemí v žebříčku preferencí českých turistů je Itálie, sem podle odhadů pojede asi 360 tisíc lidí. Deset nejoblíbenějších zemí letos navštíví asi 2,985 miliónu Čechů.