Obchodníci nyní doufají, že kartel se na schůzce v Iráku, která bude v polovině března, přece jen rozhodne, že těžbu ropy zvýší. Nejistě to v pátek přislíbila Nigérie. Jiní ministři kartelu zemí vyvážejících ropu ale tvrdí, že limity těžby se nezvýší.

Cena americké ropy WTI se pohybuje kolem 53,50 USD za barel. Výraznými výkyvy ale prošla ve čtvrtek, kdy se krátce dotkla 55,20 USD.  Na nejvyšších hodnotách kolem 53 dolarů byla i ropa Brent, která ale v pátek v Asii zlevnila na zhruba 51,75 USD.

Nízká cena je minulostí

"Podle mého názoru se dočkáme vyšších cen, než na které jsme byli zvyklí. Trh si ale teď bere oddechový čas," podotkl analytik finančního ústavu ABN Amro John Brady. Cena ropy za poslední tři týdny vzrostla o téměř 20 procent a podle Bradyho předběhla sama sebe.

Úřadující generální tajemník kartelu OPEC Adnan Šíhab-Eldin ve čtvrtek řekl, že pokud se budou stále objevovat problémy se zásobováním, cena ropy může vystoupit až na 80 dolarů za barel.

Ceny ropy rostou hlavně kvůli tomu, že největší spotřebitel ropných produktů na světě USA má malé zásoby, spekulanti tak ropu nakupují, s tím, že ji později výhodně prodají.