Mluvčí PPF Romana Tomasová řekla, že společnost sdělila důvody Fondu národního majetku (FNM). Ten ale odmítá cokoliv prozradit. "Důvody si musí zveřejnit sama PPF, je to její problém. My jsme se to dozvěděli až tři hodiny poté, co zprávu dostali novináři," řekla Novinkám mluvčí FNM Petra Krainová. FNM jen vzala odstoupení konsorcia na vědomí.

Samo PPF k důvodům zatím mlčí. Verze, že konsorciu se nelíbilo, že má k informacím omezenější přístup než ostatní zájemci, je tak zatím nejpravděpodobnější. Tiscali konkuruje Telecomu přímo na českém trhu a privatizační komise nechtěla, aby firma získala veškeré informace o chodu Telecomu.

Je ale možné i to, že PPF nakonec nesehnala na transakci dostatek peněz, v předběžné nabídce navrhovala cenu 71,3 miliardy korun, konkurence nabízela míň.

Problémy od počátku

Účast investičních konsorcií byla od počátku podmíněna tím, že si seženou telekomunikačního operátora. PPF pak přišla do privatizace s menší firmou Inway. Komise pak oznámila, že operátor musí být významný a tento pojem definovala. PPF se domluvila s Tiscali, ale už tehdy kritizovala, že komise mění podmínky uprostřed hry.

Tiscali od počátku věděla, že přístup ke zdrojům o Telecomu bude mít omezený.

Druhé konsorcium, Blackstone/CVC/Providence, se domluvilo s francouzským operátorem France Télécom, který je podle tržeb druhý největší v Evropě. Účast firmy v konsorcium v pátek schválila privatizační komise. France Télécom se o českého operátora předběžně zajímal, konkrétní nabídku ale nepodal.