Podle analýz většina válečných konfliktů v posledních letech trvala kolem 80 dní. Tomuto časovému rozpětí se zřejmě nevyhne ani válka v Iráku, i když podle průzkumu na londýnském a newyorském trhu obchodníci a investoři stále ještě předpokládají s pravděpodobností 62 procenta, že irácký režim padne do konce dubna. Ekonomové ale soudí, že pokud se nákladnější konflikt protáhne za hranici dvou měsíců, může se ekonomika USA propadnout do nové recese.

Evropa, Amerika

Indexy velkých evropských burz v pondělí výrazně ztrácely, v průměru o čtyři procenta po ztrátách prakticky ve všech oborech. Hospodářská nálada v Evropské měnové unii v březnu klesla na nové šestileté minimum. Celkový index ekonomické nálady v eurozóně, se v březnu snížil na 97,8 bodu z revidovaných 98,4 bodu v předchozím měsíci, nejvýrazněji od teroristických útoků na USA v září roku 2001. Index spotřebitelské důvěry se snížil na devítileté minimum, index podnikatelské důvěry klesl na nejnižší úroveň od září loňského roku.

Index newyorské burzy Dow Jones se v úvodu pondělního obchodování propadl pod hranici 8000 bodů.

Praha

Pražská burza v pondělí zpočátku oslabovala se zahraničními trhy, odpoledne se však vývoj otočil a do kroku přidaly hlavně akcie Českého Telecomu a Philip Morris. Tyto cenné papíry se pomalu blíží k rozhodnému dni pro výplatu dividend, na potíže mateřské firmy Altria, která má podle rozsudku kuřákům v USA zaplatit 10 mld. dolarů, nereagovaly. Telecom v pondělí zpevnil o 1,91 procenta na 304 Kč, ČEZ o 1,53 procenta na 97,62 Kč. Philip Morris o 1,29 procenta na 12 038 Kč. Komerční banka oslabila o 1,30 procenta na 1971 Kč. O výši dividend KB bude rozhodovat valná hromada přibližně na přelomu května a června, prostředky na výplatu budou zřejmě nižší než loni. Index PX 50 vzrostl o 0,61 procenta na 492,8 bodu.