Podle ekonomů má politická situace na kurz měny minimální vliv. Výraznější byl efekt čtvrtečního zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB), která i přes rostoucí kurz úrokové sazby nesnížila. "A vůbec nijak se nevyjádřila proti silné domácí měně," komentoval ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Koruna se v posilování veze spolu s ostatními středoevropskými měnami. Londýnští bankéři je nakupují spekulativně, cítí, že region má do budoucna velký potenciál růstu a oni by na měně mohli v budoucnu vydělat. Dlouhodobě je na tom ještě lépe než domácí měna slovenská koruna. Tamní centrální banka proti růstu kurzu tento týden několikrát intervenovala, ovšem bez valného úspěchu. K euru je nyní slovenská koruna na hodnotě 37,85 SKK/EUR. Ještě před několika měsíci stálo euro více než 41 slovenských korun.

Měna posiluje i k dolaru

K americkému dolaru česká koruna taktéž posílila, zůstává pod hranicí 23 korun. Za jeden dolar se nyní platí 22,53 koruny. V pátek byly zveřejněny údaje z americké ekonomiky, těsně před touto informací kurz dolaru rostl, pak ale spadl dolů. I přesto, že čísla analytiky nijak nezklamala. [celá zpráva]