Na konci dubna vykazoval státní rozpočet deficit 29,7 miliardy korun. Za měsíc tedy došlo k prohloubení schodku o 21,2 miliardy korun.

Výdaje na sociální dávky dosáhly za prvních pět měsíců letošního roku 250,5 miliardy korun, což je meziročně o 19,3 miliardy více. To představuje nárůst o 8,3 procenta. Nejvíce se na tomto nárůstu podílely důchody s růstem o 16,7 miliardy korun, tedy o 9,3 procenta.

Za nárůstem výdajů na důchody letos stojí mimo jiné i zvýšení základní výměry důchodu z 9 na 10 procent průměrné mzdy a zvýšení procentní výměry důchodů o 1000 korun u příjemců starších 85 let.

Inkaso DPH ve výši 113,2 miliardy korun bylo meziročně o 3,7 procenta vyšší.

„Tuzemská ekonomika roste pomaleji, než s čím počítal původní návrh státního rozpočtu pro tento rok, a to si vybírá svou daň v podobě nižších příjmů,” uvedl ekonom Komerční banky František Táborský.

„Na druhou stranu květen je pravidelně nejhorším měsícem pro výběr daní vzhledem k načasování výběru některých položek v čele s daní z příjmu právnických osob,” dodal.

„Očekáváme, že státní rozpočet v následujících měsících svůj deficit zmírní, ale do přebytku se už nedostane. Pro letošek počítáme po třech letech se schodkem ve výši 30 miliard,” uzavřel Táborský.