Hlavní obsah

ČNB nechala omezení hypoték bez změny, byty jsou u nás i u sousedů nadhodnocené

Novinky, ČTK, bož

Bankovní rada České národní banky (ČNB) nechala limity ukazatelů pro poskytování hypoték beze změny. Ve čtvrtek o tom informoval guvernér ČNB Jiří Rusnok. Zároveň upozornil, že podle výpočtů ČNB se dále mírně zvýšilo nadhodnocení cen bytů.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Guvernér ČNB Jiří Rusnok

Článek

Na základě rozhodnutí i nadále platí, že dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a na splátku dluhu má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu.

Zároveň i nadále platí doporučení, aby banky neposkytovaly hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezily i hypotéky nad 80 procent. Takových mohou banky poskytnout jen 15 procent.

Nemovitosti jsou nadhodnocené

Nadhodnocení cen bytů se dále podle výpočtů ČNB ke konci roku 2018 pohybovalo okolo 15 procent, o rok dříve to bylo „jen” 10 procent.

Nemovitosti nejsou nadhodnocené jen v Česku, například podle květnových údajů rakouské národní banky (OeNB) byly byty loni ve Vídni nadhodnoceny o 23 procent a v celém Rakousku o 13 procent.

Německá Spolková banka (Bundesbank) na začátku roku 2018 varovala, že nemovitosti jsou u našich západních sousedů nadhodnoceny o zhruba 35 procent.

Rada diskutovala o zmírnění doporučení

Bankovní rada podle Jiřího Rusnoka diskutovala, zda s ohledem na nedávný nárůst úrokových sazeb z hypotečních úvěrů nezmírnit doporučení pro horní hranici ukazatele DSTI (poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu) ze 45 na 50 procent.

„Rozhodla se však ponechat ji na současné úrovni s odkazem na analýzy a zátěžové testy domácností, které ukazují, že za vysoce rizikové lze pokládat již úvěry s DSTI nad 40 procent,” uvedl Rusnok.

Veškerá omezení hypoték ze strany ČNB mají podobu doporučení bankám, protože dosud neexistuje zákon, jímž by si ČNB mohla tato pravidla vynutit. Banky se nicméně těmito doporučeními většinou řídí.

ČNB se nadále podle Rusnoka snaží prosadit novelu zákona, která by doporučení přeměnila v povinnost. Novelu ministerstvo financí poslalo na počátku dubna vládě.

Reklama

Výběr článků

Načítám