Druhou největší ekonomiku světa tak v předběžných výsledcích předběhla Velká Británie s 3,1 procenty. Vyhlídky německé ekonomiky se snížily na 1,1 procento.

"Rozvoji americké ekonomiky pomohla hlavně rostoucí poptávka po zboží a s tím související rostoucí dovoz, méně už rostl vývoz," popsal ekonom OECD Jean-Philippe Cotis. Předpokládá, že USA povedou světovou ekonomiku i v roce 2005.

Dobré výhlídky dál

Růst ekonomik se na konci roku téměř zastavil. V eurozóne se HDP zvýšil jen o 0,2 procenta,  japonská ekonomika o 0,1 procenta dokonce klesla, a ze všech tří hlavních hospodářských center světa tak oázou silného růstu zůstávají jen Spojené státy.

"Globální ekonomika přešlapuje na místě, hlavně proto, že se projevily nepříznivé dopady vyšších a kolísavějších cen ropy. Do budoucna jsou zde ale podmínky k tomu, aby oživení globální ekonomiky nabralo na síle," podotkl Cotis.

OECD považuje za vhodnou politiku postupného zvyšování úroků v USA a spokojena je i s postupem Evropské centrální banky. Ta ponechává úrokové sazby už dlouho na nejnižší dvouprocentní úrovni a v nejbližší době se je nechystá zvyšovat.

Odhad ekonomického růstu šesti nejvyspělejších zemí světa
země růst HDP v %
USA 4,4
Japonsko 2,6
eurozóna 1,8
Německo 1,1
Francie 2,3
Itálie 1,1
Velká Británie 3,1
zdroj: OECD
ČR 3,5 podle ČNB
ČR 3,8 podle Min. financí