Severomořská ropa Brent zdražila bezmála o dolar na 27,70 dolaru za barel. "Trhy vystřízlivěly z původních očekávání rychlého průběhu konfliktu. Počítalo se s tím, že válka potrvá dny, maximálně týdny. Již nyní však americká oficiální místa hovoří o tom, že možná potrvá až několik měsíců. Ceny ropy se proto začaly opět zvyšovat," řekl Právu hlavní analytik Patria On Line David Marek.

Benzín by se podle Marka v blízké době zdražovat nemusel. "Předpokládám, že prodejci benzínu nebudou nyní reagovat na krátkodobé výkyvy cen ropy nahoru a dolů. Pokud však bude současný trend pokračovat, mohly by se ceny benzínu v následujících týdnech až měsících vydat opět nahoru," vysvětlil Marek.

Negativně působí i stávka v Nigérii

Ceny nahoru popohnala i zpráva o chystané generální stávce v Nigérii. Etnické nepokoje už snížily vývoz nigerijské ropy o 40 procent. Země je největším africkým vývozcem ropy a patří mezi šestici největších dodavatelů ropy pro USA. Nigerijská ropa je díky svým parametrům významnou surovinou pro americké rafinérie v letní motoristické sezóně, kdy ve Spojených státech významně stoupá spotřeba pohonných hmot.

Minulý týden ceny ropy výrazně klesaly poté, co Spojené státy a jejich spojenci napadli Irák. Do pátku se ale ceny zvýšily zhruba o 15 procent, protože se americké síly v postupu směrem k Bagdádu setkávají s odporem iráckých sil. Na západních trzích, a to nejen s ropou, rostou mezi investory obavy, že se válečný konflikt protáhne.

Americký prezident George W. Bush a britský premiér Tony Blair odmítli sdělit, jak dlouho bude válka trvat. Irák před konfliktem denně vyvážel 1,8 milionu barelů, nyní se jeho ropná produkce zastavila. Ostatní dodavatelé z Blízkého východu, který se na světovém vývozu ropy podílí asi 40 procenty, produkci zvýšili, aby výpadky vyrovnali.