Ceny jsou tak nejvyšší od začátku války v Iráku, cituje ČTK agenturu Reuters. Krátce před desátou hodinou vystoupala v Londýně cena květnové dodávky ropy na 27,70 USD/barel. Vzrostla tak o 88 centů, zatímco květnový kontrakt americké lehké ropy tou dobou v elektronickém obchodování podražil o 66 centů na 31,03 dolaru.

Hlavním faktorem ovlivňujícím cenu ropy přitom nebyl pouze válečný konflikt v Iráku. I když u investorů sílí nepříjemný pocit a tušení, že "tato válka nebude krátká". Nakonec je v tom utvrdil i samotný ministr obrany USA Donald Rumsfeld, který ve čtvrtek ve výborech Senátu a Sněmovny reprezentantů prohlásil, že spojenecké jednotky jsou spíše na počátku války.

Zprávy o chystané generální stávce v Nigérii rovněž přispěly k rannímu růstu cen důležité suroviny. Podle informací ČTK se probíhající etnické nepokoje v této zami již postaraly o čtyřiceti procentní pokles vývozu nigérijské ropy, která je díky svým parametrům významnou surovinou pro americké rafinérie v letní motoristické sezóně.