Oznámil to ve čtvrtek předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. "Jedno je jisté, český stát a Nova nejsou v arbitrážní kauze spojenci. Jejich zájmy se radikálně rozešly. Jedna strana realizuje velké zisky, zatímco druhá z toho má mít jen nesmírnou škodu," řekl Zaorálek.

Podle jeho slov je nejdůležitější, aby stát konal rázně a jasně. "To bude nutně někoho bolet. Nesmí to být však pouze daňoví poplatníci", uvedl Zaorálek. " Soudí, že cesty k nápravě mohou být různé. "Rozhodně neudržitelný a nepřípustný je ovšem návrh privatizovat jeden z kanálů veřejnoprávní televize," zdůrazni šéf Sněmovny.

Odvolání rady

Současně se Zaorálek vyslovil pro odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která podle něj mohla celému sporu předejít a upozornil, že podobná arbitrážní hrozba hrozí i u televize TV 3, která však již nevysílá.

Osud vysílací rady je nahnutý. Předsedové poslaneckých klubů vládních stran se dohodli, že navrhnou příští týden na jednání Sněmovny odvolání rady. Prohlásil to místopředseda US-DEU František Pelc.

"Ke zvýšení prestiže a důvěry občanů by přispělo, by byla odvolána Rada pro rozhlasové a televizní vysílání," prohlásil Pelc. Podle něj by pro tento návrh mohlo hlasovat víc než 101 poslanců vládní koalice. "Veřejnost se na základě tohoto hlasování dozví, koho si zvolila do Sněmovny," poznamenal unionistický místopředseda.