Nová emise akcií lucemburské realitní firmy Orco zřejmě se zpožděním, ale přece jen reagovala na zveřejněný údaj o čistém obchodním jmění firmy připadající na jednu akci, který dosáhl 34 eur. Podle analytiků obchodníka s cennými papíry Patria Finance trh očekával 39 eur.

V pátek tyto cenné papíry oslabily o 2,05 procenta na 1289 Kč. Firma v pátek také oznámila, že loni zvýšila tržby zhruba trojnásobně na 71,8 miliónu eur, tedy přibližně 2,2 miliardy korun. Hospodářské výsledky se zlepšily zejména díky akvizici společnosti IPB Real, která patří mezi přední tuzemské stavitele bytů.

Ještě více však v pátek sestoupil kurs akcií Unipetrolu, a to o 4,31 procenta na 121,24 Kč. Podle obchodníků to byl důsledek prodeje akcií v držení institucionálního investora. ČEZ posílil o 1,16 procenta na 356,10 Kč, firmě byl v předchozí den schválen rumunskou vládou nákup distributora elektřiny Electrica Oltenia.

Telecom vyčkával na nová rozhodnutí

Na zprávy a spekulace o nabídkách v privatizačním tendru Českého Telecomu akcie českého telekomunikačního giganta příliš nereagovaly. Fond národního majetku uvedl, že v pondělí rozhodne, zda poskytne údaje o zájemcích. Ve středu 9. února by pak vláda měla rozhodovat, zda bude pokračovat ve výběrovém řízení na prodej 51 procent v Českém Telecomu, nebo dá přednost nabídce akcií na kapitálových trzích. Telecom v pátek oslabil o 0,60 procenta na 415 Kč.

Akcie na evropských burzách v pátek zpevnily. Posilovaly cenné papíry technologických firem a peněžních ústavů. STMicroelectronic zpevnila o 1,3 procenta, Infineon o 0,9 procenta. Opatrný růst se v závěru seancí změnil na rychlejší, když americké burzy téměř nereagovaly na některé nové makroekonomické zprávy.

Míra nezaměstnanosti v USA se totiž sice snížila snížila na tříleté minimum 5,2 procenta z prosincových 5,4 procenta, ekonomika však během ledna vytvořila méně nových pracovních míst než se očekávalo. Situaci však zachránil optimistický projev šéfa americké centrální banky Greenspana na schůzce ministrů financí v Londýně. Prohlásil, že tržní síly a slíbená přísnější rozpočtová politika Washingtonu by měly stabilizovat a možná i snížit rekordní obchodní schodek Spojených států.