"Ještě pár takových čísel a domácí měna se může posunout až na 29,50 Kč/EUR. Zdá se, že silnější kurz koruny ekonomiku neohrožuje. Dnešní statistika ukazuje, že posilování koruny je opodstatněné," sdělil Novinkám Vladimír Pikora z Volksbank.

Podobný názor má i Markéta Šichtařová z Next Finance. "Domníváme se, že posilování koruny k euru může i v dalších dnech dále pokračovat. Brzy může koruna zpevnit až na 29,80 CZK/EUR. Kurz bude z dobrých výsledků zahraničního obchodu ještě dlouho těžit," sdělila Novinkám Šichtářová.

Obchod se zahraničím skončil za celý loňský rok schodkem 20,6 miliardy korun, což je nejnižší deficit od roku 1993. V samotném prosinci se obchod z listopadového přebytku propadl do schodku 7,6 miliardy Kč. Šlo o nejlepší prosincový výsledek za deset let. [celá zpráva]

ČNB je opatrnější

Centrální banka nevnímá výsledky obchodní bilance na rozdíl od analytiků jako jednoznačný důvod pro skokové posilování kurzu. "Výsledky zahraničního obchodu jsou velmi dobré, ale s ohledem na předchozí posílení kurzu si nemyslím, že by byly dostatečně silným argumentem pro jeho další posilování," řekl ředitel měnové sekce a statistiky ČNB Tomáš Holub.

Silnější koruna zlevňuje dovezené zboží v obchodech i zahraniční dovolenou, tuzemským vývozcům však snižuje zisky. Silná koruna také tlumí inflaci a odsouvá potřebu růstu úroků. Centrální banka se podle ekonomů může snažit zpevňování koruny zbrzdit, nebude ale bojovat proti celkovému posilovacímu trendu české měny.

Vůči dolaru byla koruna stabilní a celý den se obchodovala kolem 23,10 Kč/USD.