Pokroku bylo dosaženo na očekávané večeři amerického prezidenta Donalda Trumpa a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jejich delegací, která se odehrála po skončení summitu dvaceti největších ekonomik světa G20 v argentinském Buenos Aires.

„Trumpova administrativa tudíž k 1. lednu 2019 nezvýší celní sazbu na čínský dovoz v celkovém ročním objemu 200 miliard dolarů. Washington měl až do argentinského summitu v úmyslu zvýšit tuto sazbu ze stávající úrovně deseti procent na 25 procent,” sdělil Novinkám hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

„Peking se v rámci dojednaného příměří zavázal neprodleně opět odebírat zemědělské, průmyslové a energetické produkty s visačkou Made in USA. Uleví se tak například zemědělcům na americkém Středozápadě, jejichž letošní sklizeň sójových bobů se hromadí ve skladech právě z důvodu nemožnosti vývozu do Číny. Ta je zdaleka největším světovým konzumentem sóji,” dodal Kovanda.

Setkání prezidentů skončilo aplausem

V závěru setkání obou státníků byl podle čínského anglickojazyčného listu South China Morning Post, na nějž se odvolává DPA, slyšet potlesk členů obou delegací. Že rozhovory „proběhly velmi dobře” již sdělil i ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow.

Dojednané příměří má zajistit dostatek času pro jednání mezi oběma zeměmi. „Spojené státy se budou snažit přimět Čínu k zásadní změně postoje v oblasti krádeží duševního vlastnictví, netarifních bariér či kyberzločinu,” doplnil Kovanda.

„Tříměsíční lhůta, jež je na tato jednání stanovena, je však poměrně krátká. Lhůta však vyprší začátkem března 2019, což je z hlediska Pekingu citlivá doba, protože bezprostředně předchází zahájení každoročního Všečínského shromáždění lidových zástupců, tedy čtrnáctidenního zasedání takřka třitisícehlavého čínského parlamentu. Pokud tedy skončí současné příměří nezdarem, Si Ťin-pching se na domácí půdě ocitne v citlivé době v prekérní situaci,” připomněl ekonom.

„Z hlediska české ekonomiky je příměří mezi první a druhou nejsilnější ekonomikou světa příznivou zprávou. Zvolnění napětí v mezinárodních obchodních vztazích, k němuž v důsledku jeho dojednání dochází, zvýší důvěru investorů v rizikovější rozvíjející se trhy,” domnívá se Kovanda.

Jednání podle ekonoma navíc mohou mít vliv na politiku České národní banky (ČNB). „Zvláště pokud se budou jednání mezi Washingtonem a Pekingem zdárně vyvíjet od svého samého počátku, rapidně klesá pravděpodobnost, že by Česká národní banka na svém měnověpolitickém zasedání 20. prosince 2018 opět přikročila ke zvýšení základní sazby,” uzavřel Kovanda.