"Ano, vaše analýza je správná," odpověděl Hammond na otázku BBC, zda bude po brexitu britský hrubý domácí produkt nižší, než při setrvání v EU. "Pokud by byla jediným kritériem ekonomika, pak analýza jasně ukazuje, že setrvání v Evropské unii by bylo pro ekonomiku lepším vyústěním, ale ne o moc," pokračoval.

Deník The Guardian v této souvislosti připomněl Hammondův výrok z října 2016: "Zdá se mi jasné, že Britové 23. června (v referendu o brexitu) nehlasovali pro to, aby se stali chudšími." Nyní ale ministr financí přiznává, že učinili právě to, napsal list.

Hammond zároveň uvedl, že za stávajícího plánu premiérky Theresy Mayové by byly negativní dopady brexitu na ekonomiku v dlouhodobém horizontu minimální. "Premiérčina dohoda (s Bruselem) zajistí absolutní minimalizaci těchto nákladů," prohlásil.

Zvládneme to, ujišťuje

Jeho slova nicméně u některých britských poslanců vyvolala pobouřenou reakci. "Je to poprvé, co britský ministr financí otevřeně přiznal, že hodlá poškodit britskou ekonomiku?" napsal na Twitteru zástupce liberálních demokratů Tom Brake. Podle labouristického poslance Owena Smithe je Hammondovo "přiznání jistě poprvé v jejich dějinách, vyjma válečných časů, kdy britský ministr financí obhajoval politiku, která nevyhnutelně přinese škrty ve zdravotnictví, školství, obraně atd.".

Hammond proto zdůrazňoval, že v otázce britského odchodu z EU je třeba přihlížet také k "obnovení kontroly" nad rybolovem, migrací a hranicemi či k potenciální možnosti uzavírat se třetími stranami vlastní obchodní dohody. "Toto jsou věci, kterých si lidé cení. A je pravda, že ekonomika bude velmi mírně slabší, když dohodu provedeme podle toho, co premiérka navrhla a dojednala, ale dopad bude zcela zvládnutelný," řekl ministr.