Japonsko si ČR vyhlédlo především v posledních pěti letech, do roku 1999 nebylo v ČR ani pětina ze stávajících investičních projektů.

Největší japonskou investicí v ČR je společný projekt automobilek Toyota, Peugeot, Citroën. Výstavba závodu na Kolínsku, z nějž budou od letošního roku vyjíždět modely Citroën C1, Peugeot 107 a Toyota, stála 1,5 miliard eur. Jde o největší investici ve střední Evropě. V závodě budou pracovat asi 3000 lidí.

Stavba automobilky na sebe nabalila další japonské firmy, které vyrábějí nejrůznější součástky do automobilů. Do ČR tak přichází firmy Futaba, Kayaba Industry, Aoyama nebo Tokai Rika.

"Japonská opatrnost i styl plánování a rozhodování jsou pověstné a od ostatních kultur se velmi liší. Rozhodování japonských společností o tom, ve které zemi postaví svou novou továrnu, tedy zpravidla trvá daleko déle, než je tomu u evropských nebo amerických firem. Pokud se už ale japonská firma jednou rozhodne, je to strategický krok, který je díky japonské mentalitě považován za konečný a téměř nezměnitelný," vysvětlil Josef Lébl z agentury Czechinvest.

Doplnil, že ČR získává většinu japonských investic, které míří do střední Evropy, tamní firmy jsou v ČR úspěšné, vydělávají milióny dolarů a vzájemné reference jsou pro ČR příznivé.

Japoncům vadí vysoká nemocnost

Do ČR začaly ve druhé polovině 90. let přicházet nejprve firmy, které vyráběly elektroniku, například televizní obrazovky nebo mobilní telefony. Poté, co se ČR stala významným výrobcem automobilů, přicházejí hlavně firmy, které vyrábějí součástky do automobilů.

Jednou z prvních investic byl závod na výrobu televizních obrazovek Matsushita Electric v Plzni. Původní závod se rychle rozrostl a firma už vyrábí v Pardubicích autorádia a v Plané elektromagnetická relé. Firma v ČR investovala přes 2,7 miliardy korun.

Japonští podnikatelé jsou v ČR spokojeni hlavně s vysokou technickou úrovní zaměstnanců. Vadí jim ale, že jsou nemocní častěji, než japonští zaměstnavatelé považují za žádoucí.

Které japonské firmy například ČR investují
firma město investice (v mil. Kč) počet pracovních míst co vyrábí
TPCA Kolín 4500 3000 automobily
Ohmori Brno 440 150 klimatizace
Daikin Plzeň 2000 500 klimatizace
Daikin Brno 1200 500 klimatizace
Koito Žatec 2600 - světlomety
Aoyama Lovosice 883 90 spojovací materiál
Tokai Rika Lovosice 2158 400 radící páky, elektronické ovládání
Toyo Radiator Unhošť 500 100 klimatizace
Tris Lovosice 130 100 uhlíkové kartáče
Nachi Fujitokoshi Louny 300 30 ložiska