Po počátečním všeobecném očekávání rychlé a úspěšné operace a následném zbrzdění postupu jsou však již investoři opatrnější, a tak kursy akcií dlouho přešlapovaly na místě. Po otevření amerických burz indexy kolísaly a pak vyrazily vzhůru, zvláště na trhu Nasdaq. I v případě vítězství spojenců na bitevním poli zůstavá nejasné, kdo a jak bude rozvrácenou zemi spravovat a kdo a z čeho to bude financovat.

Pesimistické scénáře počítají i s dlouhodobou partyzánskou válkou, případně s bojem všech proti všem. Vzpomínka na Somálsko je dosud živá. Nejistota vývoje je zatím značná, a to zřejmě přinese značné kolísání indexů akciových burz v příštím období.

V úterý euro vůči dolaru opět zpevnilo, květnové kontrakty ropy Brent zdražily o 45 centů na 26,54 dolaru za barel.

V Evropě oslabovali letečtí přepravci

Na evropských burzách v průběhu dne oslabovali například letečtí přepravci, kterým válka podstatně zhorší hospodaření. Výrobce letecké a obranné techniky EADS, který vyrábí i Airbusy, oslabil o 5,5 procenta po informaci, že hledá menší britskou společnost na akvizici, která by spolupracovala na dodávkách satelitní komunikační techniky za dvě miliardy liber.

Německý mediální gigant Bertelsmann zaznamenal v roce 2002 pokles prodeje o 3,5 procenta na 18,3 miliardy eur, ale výhled na letošní rok je podle něj pozitivní. Jeho čtvrtinový vlastník, belgický koncern Group Bruxelles Lambert, po zprávě zpevnil o 2,3 procenta.

Na pražské burze optimismus

S výjimkou Českého Telecomu všechny tituly zařazené do SPAD pražské burzy v úterý posílily. Index PX 50 vzrostl o 0,35 procenta na 487,7 bodu. Pod dojmem dobrých hospodářských výsledků také v úterý zpevnila rakouská Erste Bank o 1,61 procenta na 2085 Kč. Výrazněji vzhůru směřovaly také kursy akcií Unipetrolu, Komerční banky a ČEZ.