"Návrh, aby se neplatila daň z SMS na humanitární účely, musí být řešen obecně, aby to platilo ve všech podobných případech. Na to je třeba změna zákona," uvedl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle něj je ale novela plně v kompetenci ministerstva financí.

To se ale k nápadu tak nadšeně nestaví. Není jasná technologie, jak by se dárcovské SMS od těch ostatních odlišovaly. "Hledají se možnosti řešení. Jednáme s mobilními operátory a neziskovým sektorem," řekl mluvčí ministerstva Marek Zeman. Jisté je podle něj pouze vrácení daní z textových zpráv na pomoc Asii.

Ředitel společnosti Člověk v tísni Tomáš Pojar si myslí, že zákon by měl být přijat rychle. "Kromě toho je (dárcovská SMS) také zprostředkování daru, a to je obecně bezplatné," uvedl Pojar.

Dárcovské zprávy přes mobil zavedlo minulý rok Fórum dárců, pomocí nich mohou peníze vybírat různé organizace, které od Fóra dárců získají povolení.

Nejvíce zpráv lidé poslali na pomoc zemím postižených vlnami tsunami, přes jeden milión. Hodně SMS lidé poslali také na pomoc vichřicí zničeným Tatrám. Z jedné zprávy jde do státního rozpočtu DPH ve výši 5,70 koruny.